Skip to content Skip to footer

Najlepsi piłkarze w historii reprezentacji Belgii

Najlepsi piłkarze w historii reprezentacji Belgii

Reprezentacja Belgii na swoim koncie nie ma znaczących sukcesów, jednak jeden z krajów Beneluksu wydał na świat kilku piłkarzy, którzy na stale zagościli w historii piłki nożnej. Kto z Belgów zasługuje na specjalne wyróżnienie? 

Paul van Himst (ur. 1943)

Najskuteczniejszy zawodnik w historii reprezentacji Belgii. Przez kilkanaście lat występów w drużynie „Czerwonych Diabłów” udało mu się zdobyć 30 goli w 81 występach. To jedna z legend Anderlechtu, w którego barwach strzelił aż 233 gole. Międzynarodowa Federacja Historyków i Statystyków Futbolu sklasyfikowała go na 39. miejscu wśród najlepszych piłkarzy XX wieku. Van Himst zajął wyższą lokatę od na przykład Roberto Baggio. 

Vincent Kompany (ur. 1986)

Główny lider reprezentacji Belgii w czasie jej złotej generacji na przełomie dekad w XXI wieku. Od czasu transferu do Manchesteru City stał się jednym z najlepszych, środkowych obrońców na świecie. Oprócz zalet typowo piłkarskich, był fantastycznym liderem drużyny i nosił opaskę kapitańską zarówno w drużynie „The Citizens” jak i reprezentacji Belgii. W kadrze zagrał 94 mecze, był jednym z członków drużyny, która w 2018 roku zdobyła brązowy medal mistrzostw świata.

Kevin De Bruyne (ur. 1991)

Wielu kibicom Kevina De Bruyne’a przedstawiać nie trzeba. To bez wątpienia jeden z najlepszych pomocników w XXI wieku i w całej historii futbolu. De Bruyne wielokrotnie był uznawany za najlepszego zawodnika sezonu zarówno w angielskiej Premier League jak i reprezentacji Belgii. Reprezentujący barwy Manchesteru City pomocnik cechuje się fantastycznym przeglądem pola i ponad przeciętną techniką. Ma również zadatki na etatowego strzelca i niejednokrotnie trafiał w widowiskowy sposób do bramki przeciwnika. 

Eric Gerets (ur. 1954)

Jeden z najbardziej utytułowanych Belgów w historii. W rodzimej lidze był znany z kilkunastu lat występów w Standardzie Liege. Później przeniósł się do włoskiego giganta AC Milanu, jednak swoją pozycję ugruntował grając w PSV Eindhoven, odnosząc wiele sukcesów w barwach holenderskiego klubu. Gerets w latach 80. był też filarem reprezentacji Belgii, zakończył reprezentacyjną karierę z trzecim wynikiem w klasyfikacji występów w narodowych barwach. 

Jan Ceulemans (ur. 1957)

Główna siła napędowa Belgów w latach 80. Odegrał kluczową rolę w doprowadzeniu drużyny do finału Mistrzostw Europy w 1980 roku, a sześć lat później doprowadził drużynę do czwartego miejsca w Pucharze Świata, co wówczas było ich najlepszym wynikiem w historii. Żywa legenda Club Brugge, gdzie spędził praktycznie całą swoją karierę, rozgrywając w barwach tego zespołu ponad 400 meczów. Biło się o niego wiele europejskich drużyn na czele z AC Milan, jednak Ceulemans pozostał ostatecznie wierny swojemu klubowi i odrzucił zakusy legend. 

Michel Preud’homme (ur. 1959)

Jeden z najlepszych belgijskich bramkarzy w historii. W swojej karierze klubowej reprezentował barwy trzech zespołów i w każdym z nich zagrał ponad 200 meczów. Był gwarancją jakości bramkarskiej i notował bardzo dużą skuteczność obronionych strzałów. W 1994 roku jako pierwszy otrzymał debiutancką wówczas nagrodę imienia Lwa Jaszyna dla najlepszego bramkarza turnieju. Kilkukrotnie zdobywał też nagrodę dla najlepszego Piłkarza Roku w Belgii. 

Jef Jurion (ur. 1937)

Jego znakiem rozpoznawczym były charakterystyczne okulary, których nie zdejmował nawet w trakcie meczu. Znany jest przede wszystkim z legendarnego już trafienia w meczu Pucharu Europy w sezonie 1962/1963, które wyeliminował Real Madryt i Anderlecht awansował dalej. Wówczas Jurion otrzymał przydomek „Mister Europa” i przedstawił się szerszej publiczności. W Belgii od dawna był znany ze swojej jakości piłkarskiej. W narodowej kadrze rozegrał 63 mecze. 

Wilfried van Moer (ur. 1945, zm. 2021)

W 1980 roku Belgowie niespodziewanie zdobyli srebrny medal mistrzostw Europy i bardzo duża w tym zasługa Wilfrieda van Moera, który odegrał wówczas kluczową rolę w reprezentacji narodowej. Moer w tym samym roku zajął bardzo wysokie, 4. miejsce w plebiscycie Złotej Piłki i zdobył miano najlepszego piłkarza Belgii. Był też ligową gwiazdą w barwach Standardu Liege, prowadząc zespół do trzech ligowych tytułów. 

Jean-Marie Pfaff (ur. 1953)

Jedna z głównych postaci reprezentacji Belgii na przełomie lat 70. I 80. ubiegłego wieku. Przez kilkanaście lat zapracował na renomę między słupkami bramki Czerwonych Diabłów, stając się jednym z najlepszych bramkarzy tamtego czasu. Wziął udział w czterech, dużych turniejach i błyszczał świetną formą. W swoich klubach również spisywał się znakomicie, zapracował też na transfer do Bayernu Monachium. Zasłużył nawet na uznanie u legendarnego Pele, który umieścił go na swojej liście 125 najlepszych piłkarzy w historii futbolu. 

Wszelkie prawa zastrzeżone najlepsipilkarze.pl.