Skip to content Skip to footer

Najlepsi piłkarze w historii reprezentacji Brazylii

Najlepsi piłkarze w historii reprezentacji Brazylii

Chyba nie ma na świecie drugiego takiego jak Brazylia, w którym piłka nożna odgrywa tak wielką rolę. To stamtąd pochodzi największa, światowa legenda piłki nożnej i wielu znakomitych piłkarzy, którzy podbili światowe boiska. Kto stanowi trzon najlepszych piłkarzy Brazylii w historii?

Pele (ur. 1940)

Być może największy i zarazem najlepszy piłkarz w historii futbolu. Jego dokonania i wyczyny na brazylijskich boiskach do dziś są gloryfikowane i wielu ekspertów od historii tej dyscypliny uważa Pelego za największą legendę w historii piłki nożnej. Swoją karierę klubową prowadził tylko w Brazylii, stając się legendą Santosu. W barwach reprezentacji Brazylii sięgał kilkukrotnie po mistrzostwo świata, stając się ikoną światowego czempionatu. Kontrowersją są jego statystyki i liczby strzelonych goli, które są niezweryfikowane i trudno zestawić je z aktualnymi piłkarzami. Niemniej, Pele to absolutnie pomnikowa postać w historii piłki nożnej.

Romario (ur. 1966)

Absolutna legenda brazylijskiego futbolu. Mistrz świata  z 1994 roku i zarazem MVP tego turnieju. Jeden z najlepszych graczy lat .90 na świecie. Gwiazda FC Barcelony oraz PSV Eindhoven. W obu drużynach zdobywał krajowe mistrzostwa, ponadto w katalońskim zespole wygrywał Ligę Mistrzów, będąc jej czołową postacią. Łącznie w karierze strzelił aż 312 goli w 452 meczach. Po zakończeniu kariery zajął się polityką i wiązało się to z wieloma kontrowersjami. 

Zico (ur. 1953)

Swoim talentem i umiejętnościami przypominał Pele. Nie bez przyczyny zapracował na pseudonim “Biały Pele”. Wybrany przez FIFA do grona najlepszych zawodników w historii futbolu. Przez blisko 20 lat reprezentował barwy Flamengo, rozgrywając w barwach tego klubu ponad pół tysiąca spotkań i strzelając 350 bramek. W Europie wystąpił tylko we włoskim Udinese, jednak nie zrobił zawrotnej kariery na Starym Kontynencie. Co ciekawe, po zakończeniu kariery zajął się piłką plażową, gdzie zdobył dwa tytuły mistrza świata.

Socrates (ur. 1954, zm. 2011)

Piłkarski filozof z ponadprzeciętną techniką gry. W trakcie swojej kariery zachwycał kibiców opanowaniem i firmowym zagraniem piętą. Swoją bogatą karierą w barwach Corinthas szybko zyskał miano legendy brazylijskiego futbolu. Był wieloletnim kapitanem reprezentacji Canarinhos i jednym z najlepszych pomocników w historii.

Garrincha (ur. 1933, zm. 1983)

Trudno wskazać drugiego takiego piłkarza z umiejętnościami dryblingu. Na boisku dosłownie wyprawiał cuda, przez co zyskał pseudonim “śpiewający ptak”. Swoją karierę klubową prowadził tylko w brazylijskich klubach, najwięcej meczów, bo aż 615, rozegrał w Botafogo. Dwukrotnie sięgał po tytuł mistrza świata w 1958 i 1962 roku. 

Cafu (ur. 1970)

Rekordzista Brazylii pod względem występów w barwach reprezentacji Canarinhos. W kadrze zagrał aż 142 mecze! Stał się również legendą na włoskich boiskach. W swojej niezwykle bogatej karierze występował w AC Milan i AS Roma, sięgając po najważniejsze tytuły, łącznie z krajowymi mistrzostwami i pucharem Ligi Mistrzów.

Rivaldo (ur. 1972)

Zdobywca Złotej Piłki w 1999 roku, mistrz świata z 2002 roku. Swoją legendę budował w barwach FC Barcelony, której przez lata był kluczowym liderem. Wówczas kataloński klub borykał się z wieloma problemami. Rivaldo wziął cały ciężar gry na swoje barki i prowadził zespół do wygranych. Znaczące sukcesy odnosił też jako piłkarz Milanu. W reprezentacji Brazylii rozegrał 75 spotkań i zdobył 45 goli.

Ronaldo (ur. 1976)

Bez dwóch zdań najlepszy napastnik na świecie na przełomie XX i XXI wieku. Mimo że już w latach 90. pokazywał się z bardzo dobrej strony, to największą sławę zyskał w 2002 roku, gdy razem z Brazylią zdobył mistrzostwo świata i został królem strzelców mundialu. Trafiał w wielkim finale przeciwko Francji. Jego charakterystyczna fryzura z grzywką na stałe zapisała się w historii. 

Ronaldinho (ur. 1980)

Zasługami i osiągnięciami zdecydowanie odstaje od wyżej opisanych zawodników, jednak nie sposób pominąć Ronaldinho na tej liście. Gdyby nie jego typowo imprezowy i brazylijski charakter, miał zadatki nawet na miano najlepszego piłkarza w historii. Był ogromnym talentem, być może największym w historii piłki nożnej. 

Neymar (ur. 1992)

Złote dziecko brazylijskiego futbolu. Jako nastolatek przechodził do drużyny FC Barcelony za grube miliony i łatką wielkiej gwiazdy. Po kilku latach odszedł do Paris Saint-Germain i stał się bohaterem największego transferu o wysokości 222 milionów euro. Casus podobny do wyżej opisanego Ronaldinho. Wydaje się, że swój talent i potężny potencjał mógł lepiej wykorzystać.

Dani Alves (ur. 1983)

Jeden z najlepszych prawych obrońców w historii futbolu. Ponadto Dani Alves jest najbardziej utytułowanym piłkarzem na świecie. Łącznie w swojej karierze brazylijski piłkarz zdobył 44 trofea, co jest absolutnym rekordem. Jak dotąd żaden inny piłkarz nie zbliżył się do tego wyniku. Zawodnik wciąż kontynuuje swoją karierę i będzie chciał jeszcze bardziej wykręcić swój rekord.

Wszelkie prawa zastrzeżone najlepsipilkarze.pl.