Skip to content Skip to footer

Najlepsi piłkarze w historii reprezentacji Hiszpanii

Najlepsi piłkarze w historii reprezentacji Hiszpanii

Reprezentacja Hiszpanii w XXI wieku zdobyła kilka najważniejszych trofeów na świecie. Łącznie w rysie historycznym „La Furia Roja” również siała popłoch w rozgrywkach międzynarodowych i kilku jej reprezentantów do dziś jest uznawanych za najlepszych graczy w historii.

Fernando Hierro (ur. 1968)

Legenda hiszpańskiego futbolu i przede wszystkim Realu Madryt. Eksperci futbolu twierdzą, że nie było dotąd tak uniwersalnego defensora, jakim był Hierro. Zawodnik urodzony w 1969 roku jest także wymieniany wśród najlepszych piłkarzy na świecie w latach 90. ubiegłego wieku. Mimo gry w bloku obronnym był niezwykle pożyteczny w ataku. W 439 meczach w Realu Madryt strzelił aż 102 gole, co na obrońcę jest niebywałym wynikiem. Podobnie było w kadrze Hiszpanii, gdzie w 89 spotkaniach zdobył 29 goli.

Xavi (ur. 1980)

Najlepszy pomocnik piłkarski w dziejach. Żaden inny zawodnik występujący na drugiej linii nie miał tak bajecznej techniki jak Xavi Hernandez. Jego firmowymi zagraniami były niezwykle celne podania, które pozwalały napędzać ataki drużyny i znacząco nabierały tempa całej akcji. Zdobył w karierze wszystkie, możliwe trofea, zarówno jak gracz FC Barcelony jak i reprezentant Hiszpanii. Po zakończeniu kariery zawodniczej wziął się za trenerski fach i jest aktualnie odpowiedzialny za wyniki FC Barcelony. 

Carles Puyol (ur. 1978)

Legendarny kapitan FC Barcelony i reprezentacji Hiszpanii. Był znany oczywiście ze swoich umiejętności gry w środku obrony, jednak Puyol zasłynął z gry fair play i szacunku wobec drużyny przeciwnej. W 2009 roku poprowadził Barce do zdobycia potrójnej korony, wówczas został okrzyknięty najlepszym obrońcą na świecie. Podobnie jak inni zawodnicy Hiszpanii ze złotej generacji, wygrał wszystko w piłce klubowej i reprezentacyjnej.

Andres Iniesta (ur. 1984)

W trakcie swojej kariery był potocznie nazywanym „pralką”. Skąd taki pseudonim? Iniesta był znany z tego, że przyjmował piłkę w trudnej sytuacji na boisku i posyłał kolegom „czyste” piłki, które niejednokrotnie otwierały sytuacje bramkowe. Bez dwóch zdań wieloletni lider FC Barcelony, filar reprezentacji Hiszpanii i czołowy pomocnik w historii klubowej. Jego osobista gablota z pucharami ugina się od nadmiarów statuetek. Iniesta jest uważany także za największy talent w historii hiszpańskiej piłki. 

Luis Suarez Minamontes (ur. 1935)

Hiszpański piłkarz był jednym z najlepiej atakujących pomocników na świecie w latach 60. ubiegłego wieku. Reprezentował FC Barcelonę, Inter Mediolan i oczywiście reprezentację Hiszpanii. Wygrał dwa tytuły La Liga i trzy włoskie tytuły Serie A. W 1960 roku wygrał plebiscyt Złotej Piłki, zaznaczając tym samym swoją pozycję w historii piłki nożnej. Miał również lwi wkład w złoty medal Hiszpanii na Euro 1964. 

Sergio Ramos (ur. 1986)

Według hiszpańskich kibiców, Sergio Ramos jest uważany za najlepszego obrońcę w dziejach futbolu. Trudno jednoznacznie potwierdzić tę tezę, jednak nie sposób negować faktu, że Ramos jest wybitnym zawodnikiem. Oprócz fantastycznych umiejętności boiskowych, Ramos jest znany ze swoich cech przywódczych i świetnej gry ofensywnej. W swojej niezwykle barwnej karierze zdobył ponad 100 goli. W meczach Realu Madryt i reprezentacji Hiszpanii wygrał wszystko. W kilku plebiscytach Złotej Piłki był wymieniany jako jeden z faworytów, jednak nigdy nie zdobył trofeum przyznawanego przez francuską gazetę. 

Raul Gonzalez (ur. 1977)

Absolutna legenda Realu Madryt, hiszpańskiego i światowego futbolu. Najlepszy napastnik w swoim pokoleniu. Jego wynik w barwach Los Blancos robi niesamowite wrażenie. W Realu Madryt zagrał aż 916 meczów i zdobył w nich 384 gole. Wygrywał rozgrywki La Liga i Ligi Mistrzów. W kadrze Hiszpanii był czołową postacią, jednak w narodowych barwach nie zdobył żadnego trofeum, co niewątpliwie jest skazą na jego bardzo bogatej karierze. 

Iker Casillas (ur. 1981)

Najlepszy bramkarz XXI wieku. Odniósł wiele sukcesów w reprezentacji Hiszpanii, której był wieloletnim kapitanem. Najbardziej jest jednak znany jako żywa legenda Realu Madryt, którego barwy reprezentował przez kilkanaście lat. Jego popisowym turniejem był mundial w 2010 roku, kiedy to puścił tylko dwie bramki. Zanotował wiele kluczowych interwencji, które bardzo przyczyniły się do złotego medalu dla drużyny „La Furia Roja”. 

David Villa (ur. 1981)

Najlepszy strzelec w historii reprezentacji Hiszpanii. W 98 występach zdobył 59 goli, co czyni go aktualnie najskuteczniejszym zawodnikiem w dziejach „La Furia Roja”. Villa wymieniany jest także w roli najlepszych napastników w dziejach futbolu. W swojej indywidualnej gablotce tytułów ma kolekcjonowanych kilka tytułów dla najlepszego strzelca. Miał ogromny wkład w mistrzostwo Europy i mistrzostwo świata, które Hiszpania zdobyła odpowiednio w 2008, 2012 i 2010 roku. 

Telmo Zarra (ur. 1921 – zm. 2006)

Jeden z bardziej skutecznych zawodników w hiszpańskich futbolu. W 284 oficjalnych meczach zdobył aż 260 goli! Najlepszy strzelec w historii meczów La Liga oraz pucharu Copa del Rey. Od 2006 roku najlepszy strzelec w sezonie La Liga otrzymuje „Trofeum Zarry” za największą liczbę strzelonych goli.

Wszelkie prawa zastrzeżone najlepsipilkarze.pl.