Skip to content Skip to footer

Najlepsi piłkarze w historii reprezentacji Niemiec

Najlepsi piłkarze w historii reprezentacji Niemiec

Niemcy uchodzą za jedną z czołowych nacji europejskich w piłce nożnej. Wśród niemieckich piłkarzy wyróżnia się kilku z nich, którzy zaliczają się do ścisłego grona legend futbolu wszech czasów. Kto znajduje się w najlepszej dziesiątce niemieckich piłkarzy?

Franz Beckenbauer (ur. 1945)

Jeden z najlepszych piłkarzy w historii futbolu. Uniwersalny obrońca i pomocnik jest protoplastą pozycji zwanej dziś jako „libero”, czyli łączącej grę defensywną z drugą linią. Razem z reprezentacją Niemiec sięgał po złoty medal mistrzostw świata w 1974 roku. Ma również srebrny medal zdobyty cztery lata wcześniej i brąz z 1970 roku. W 1972 wygrywał też mistrzostwa Europy. Jego klubowa kariera jest związana przede wszystkim z Bayernem Monachium, dla którego zagrał blisko 500 meczów. Bez wątpienia Beckenbauer jest główną postacią w historii niemieckiego futbolu.

Gerd Mueller (ur. 1945, zm. 2021)

Trudno znaleźć bardziej bramkostrzelnego zawodnika od Gerda Muellera. Legendarny napastnik Bayernu Monachium i reprezentacji Niemiec wykręcił niesamowite liczby. W Bayernie zdobył 566 goli, co czyni go absolutnie najlepszym strzelcem nie tylko w klubie, ale również rozgrywkach ligowych. Niedawno Robert Lewandowski starał się doścignąć legendarnego Niemca w tabelach wszech czasów, jednak wynik Gerda wydaje się nie do pobicia. Dzięki niesamowitym osiągnięciom zdobył Złotą Piłkę i wieczną sławę na annałach historii futbolu.

Karl-Heine Rummenige (ur. 1955)

Jeden z czołowych zawodników na świecie w latach 80. Zdobywca Złotej Piłki tygodnika France Football dla najlepszego piłkarza Europy w 1980 i 1981 roku. Mistrz Europy z 1980 roku i dwukrotny, srebrny medalista mistrzostw świata. Legenda Bayernu Monachium, jako zawodnik poprowadził Monachijczyków do wielu trofeów. Po zakończeniu kariery zawodniczej sterował Bayernem i był główną postacią zarządu klubu. 

Oliver Kahn (ur. 1969)

Niemiecki bramkarz był jedyny w swoim rodzaju. Jego wybuchowy i nerwowy charakter był jego wizytówką, jednak porywczość była proporcjonalna do niesamowitych umiejętności bramkarskich. W karierze reprezentacyjnej wystąpił w 80 meczach, zdobywając złoty medal mistrzostw Europy. Przez zdecydowaną część kariery klubowej był związany z Bayernem Monachium, dla którego zagrał w ponad 400 meczach. Ma rekord największej liczby zwycięstw w Bundeslidze, wygrał 310 razy na 557 meczów.  Od 2021 roku pełni funkcję prezesa Bayernu Monachium. 

Michael Ballack (ur. 1976)

Czołowy pomocnik na świecie w pierwszej dekadzie XXI wieku. Zarówno w Bayernie Monachium, jak i w angielskiej Chelsea niejednokrotnie błyszczał unikalnym rozegraniem piłki i umiejętnością strzałem z dystansu. W reprezentacji Niemiec nie zdołał wywalczyć żadnego trofeum, choć ma w swoim dorobku srebrne krążki imprez rangi mistrzowskich. W 2002 roku został wybrany za człowieka roku w niemieckiej piłce. 

Lothar Matthaus (ur. 1961)

Pięciokrotny uczestnik mistrzostw świata i wieloletni filar kadry Niemiec. Przez 20 lat reprezentował narodowe barwy, w których zagrał aż 150 meczów, będąc rekordzistą pod tym względem w niemieckim futbolu. W swoim dorobku ma złote medale mistrzostw świata i Europy, uważany jest za jednego z czołowych pomocników w historii niemieckiego futbolu i do dziś jego zagrania są przykładem dla adeptów piłki nożnej. 

Miroslav Klose (ur. 1978)

Napastnik z polskimi korzeniami zapisał się w historii mistrzostw świata jako najskuteczniejszy zawodnik turnieju. W 2014 roku pobił rekord brazylijskiego Ronaldo i uzbierał aż 16 trafień, co czyni go najlepszym strzelcem mistrzostw. Jest uważany za jednego z najlepszych napastników swojego pokolenia i jednym z nielicznych, którego kariera reprezentacyjna jest bardziej znana niż klubowa. Najwięcej występów zaliczył w barwach FC Kaiserslautern, Bayernu Monachium i Werderu Brema. 

Fritz Walter (ur. 1920, zm. 2002)

Legenda niemieckiego futbolu w czasach przedwojennych. Przez całą karierę związany z FC Kaiserslautern, rozegrał też 61 meczów w barwach reprezentacji Niemiec, której był niekwestionowanym liderem i czołowym zawodnikiem. W 1942 został powołany do Wehrmachtu, jednak po zakończeniu wojny kontynuował swoją piłkarską karierę. Został odznaczony wieloma, narodowymi odznaczeniami i Złotym Medalem Zasług od FIFA. 

Sepp Maier (ur. 1944)

Przez ekspertów uważany za jednego z najlepszych bramkarzy w historii futbolu. Przez całą swoją karierę był związany z Bayernem Monachium i nie reprezentował innych barw niż Die Roten. Z reprezentacją Niemiec zdobywał mistrzostwo świata i Europy. Niewiele mu zabrakło do dobicia setki występów w narodowych barwach i jego licznik zatrzymał się na 96 meczach. W 1979 roku musiał przedwcześnie zakończyć karierę wskutek wypadku samochodowego.

Bastian Schweinsteiger (ur. 1984)

Legenda Bayernu Monachium. Pomocnik przez 13 lat z powodzeniem grał w barwach bawarskiej drużyny, prowadząc ją wielokrotnie do tytułu mistrza Niemiec. W 2014 razem z kadrą Niemiec zdobył złoty medal mistrzostw świata, będąc filarem tamtej drużyny. Schweinsteiger grając jako pomocnik, był znany z atomowego i celnego uderzenia. Miał też świetną wizję gry i fantastyczną umiejętność podawania piłki. Eksperci zapisują go do ścisłego grona najlepszych pomocników w historii futbolu. 

Wszelkie prawa zastrzeżone najlepsipilkarze.pl.