Skip to content Skip to footer

TOP 10 najlepszych piłkarzy reprezentacji Polski

TOP 10 najlepszych piłkarzy reprezentacji Polski

Reprezentacja Polski zawsze posiadała w swoich szeregach wyróżniających się bohaterów. Jako że wielkimi krokami zbliża się kolejna wielka impreza, warto zastanowić się, kto dzisiaj należy do grona najlepszych piłkarzy drużyny?

Najlepsi piłkarze w drużynie Michniewicza

Bardzo często zawodnik w klubie a zawodnik w kadrze to dwóch różnych piłkarzy. Dlatego ocena ich przydatności w reprezentacji często może różnić się od tego, co pokazują każdego zwykłego tygodnia. Oto najlepsi zawodnicy, których obecnie ma do dyspozycji selekcjoner Czesław Michniewicz!

10. Arkadiusz MILIK

Najbardziej znany wychowanek słynnej szkółki Rozwoju Katowice. Do seniorskiej piłki wprowadził go Adam Nawałka, u którego błyszczał najjaśniej także w kadrze. Po odejściu z Górnika Zabrze nie zawojował Bundesligi, ale swoją pozycję ugruntował w Ajaksie. Potem dobrze spisywał się w Napoli, choć koniec końców Włosi lekką ręką oddali go do Marsylii.

W ostatnim czasie mniej widać go w reprezentacji, ale wielokrotnie udowadniał, że miejsce w niej po prostu mu się należy. Czasami co prawda mogły irytować niektóre jego zagrania, ale jeśli Milik jest odpowiednio zagospodarowywany, potrafi dać dużo jakości. Warto podkreślić, że mimo tylko 28 lat w kadrze debiutował 10 lat temu.

Kluby Milika: Rozwój Katowice, Górnik Zabrze, Bayer Leverkusen, Augsburg (wyp.), Ajax Amsterdam, Napoli, Olympique Marsylia

Sukcesy Milika: 1x Puchar Włoch, 1x król strzelców Pucharu Holandii

9. Krzysztof PIĄTEK

Jego kariera potoczyła się bardzo szybko. Ekstraklasę opuścił ledwie 4 lata temu, a już był bohaterem dwóch kolejnych, wielkich transferów o łącznej wartości prawie 50 mln euro. Zdążył być bohaterem w Milanie, by stać się obciążeniem nieudanego projektu Herthy Berlin. Na razie nie wiadomo, jak dalej potoczą się jego losy. 

Na kanwie klubowej nie idzie mu więc najlepiej, ale w reprezentacji jego bilans imponuje. W 23 występach zdobył aż 10 bramek, mimo że często wchodził na boisko z ławki. Nie ma wątpliwości, że Piątek to napastnik dość ograniczony pod względem piłkarskim, ale w polu karnym jest prawdziwym lisem, który potrafi się w nim świetnie odnaleźć. Dobrze mieć go w składzie.

Kluby Piątka: Zagłębie Lubin, Cracovia, Genoa, Milan, Hertha Berlin, Fiorentina (wyp.)

Sukcesy Piątka: 1x król strzelców Pucharu Włoch

8. Grzegorz KRYCHOWIAK

Wyszkolony we Francji na dobre rozbłysł w Sevilli. Choć La Liga należy do bardzo technicznych rozgrywek, Krychowiak świetnie radził tam sobie jako “element fizyczny” na pozycji defensywnego pomocnika. Lata 2014-16 w Andaluzji były najlepszymi w jego karierze, bo od momentu transferu do PSG wszystko zaczęło się psuć. Swój renesans Polak odnalazł w Rosji, ale z powodu jej natarcia na Ukrainę, opuścił “dziki Wschód”.

Nie ma wątpliwości, że jego czas w reprezentacji dobiega końca wielkimi krokami, a w wielu spotkaniach po prostu irytuje. Jednak nie można przekreślić jego doświadczenia, jakie wnosi do drużyny poza boiskiem. Zresztą często było tak, że gdy zabrakło w drugiej linii “Krychy”, pomoc się rozsypywała. Poza tym dużo dobrego zdarzało mu się dawać po wejściu z ławki. Niewykluczone, że mundial w Katarze będzie jego łabędzim śpiewem.

Kluby Krychowiaka: Arka Gdynia, Bordeaux, Stade Reims (wyp.), Nantes (wyp.), Stade Reims, Sevilla, PSG, West Brom (wyp.), Lokomotiv Moskwa, Krasnodar, AEK Ateny (wyp.), Al-Shabab (wyp.)

Sukcesy Krychowiaka (wybrane): 2x Liga Europy, 1x Puchar Francji, 1x Puchar Ligi Francuskiej, 2x Superpuchar Francji 

7. Jakub MODER

Z wielkim spokojem wszedł do reprezentacji Polski, choć niestety nie wiadomo, czy uda mu się zagrać na mistrzostwach świata w Katarze. Wszystko to spowodowane jest kontuzją więzadeł. A byłaby to wielka strata, bo choć Moder ma dopiero 23 lata, rozwija się w bardzo dobrym tempie. Już w Opolu było widać, że będzie z niego kawał zawodnika, lecz nikt nie sądził, że już rok później pobije sprzedażowy rekord Ekstraklasy! Brighton zapłaciło za niego 11 mln euro. Nie bez powodu w kadrze zagrał już 20 razy. W środku pola może pełnić różne role i z każdym kolejnym spotkaniem robi to lepiej.

Kluby Modera: Lech Poznań, Odra Opole (wyp.), Brighton and Hove Albion

Sukcesy Modera: brak

6. Jan BEDNAREK

Od dłuższego czasu partner Kamila Glika, który jeszcze się od niego uczy. Nie ma wątpliwości, że jeśli “Glikson” zdecyduje się odejść z kadry, to właśnie Bednarek będzie nową “jedynką” w defensywie. Silny, pewny, nie czuje się źle z piłką przy nodze. Widać w nim ogranie na Wyspach. Zanim jednak udał się do Anglii, został wyszkolony przez Lecha – maszynkę do tworzenia polskich talentów. Udało mu się załapać w Poznaniu na mistrzostwo Polski.

Kluby Bednarka: Lech Poznań, Górnik Łęczna (wyp.), Southampton

Sukcesy Bednarka: 1x mistrzostwo Polski, 1x Superpuchar Polski

5. Matty CASH

Człowiek w kadrze jeszcze nowy, nie zawsze gra tak dobrze, jak w klubie, ale wyraźnie się rozkręca. Przedstawiciel brytyjskiej szkoły, który coraz lepiej odnajduje się w silnej Premier League i daje jakość także reprezentacji. Świetnie się ustawia, dokładnie centruje, niezmordowanie operuje na całej długości prawej flanki. W Aston Villi mocno go doceniają, czego dowodem było wyróżnienie dla najlepszego piłkarza drużyny roku, które otrzymał. W Birmingham mówią na niego “polski Cafu”. 

Kluby Casha: Nottingham Forest, FC Dag and Red (wyp.), Aston Villa

Sukcesy Casha: 1x piłkarz roku Aston Villi

4. Kamil GLIK

Niektórzy chcieliby widzieć już na boisku jego młodszych następców, ale kolejne mecze mijają, a Glik nadal jest liderem obrony. Nie jest finezyjny, nie jest zbyt szybki, ale zawsze oddaje serce za drużynę. Kapitalnie spaja defensywę, a jego doświadczenie pozostaje nieocenione. Po prostu lider.

Swój najlepszy czas w karierze przeżywał w Torino. Był kapitanem zespołu i zapracował sobie na transfer do Monaco, gdzie również przejął pałeczkę dowodzenia obroną. Z klubem z Księstwa udało mu się zdobyć sensacyjne mistrzostwo Francji, a jego kolegą z szatni był m.in. Kylian Mbappe. 

Kluby Glika: Silesia Lubomia, UD Horadada, Real Madryt C, Piast Gliwice, Palermo, Bari (wyp.), Torino, Monaco, Benevento

Sukcesy Glika: 1x mistrzostwo Francji

3. Wojciech SZCZĘSNY

Pod względem popularności często ustępował Łukaszowi Fabiańskiemu, ale fakty są takie, że to właśnie Szczęsny jest bardziej uznany na arenie międzynarodowej. Nie bez kozery został następcą Gianluigiego Buffona w Juventusie. Choć w reprezentacji czasem zawodził, jest aktualnie najlepszym polskim golkiperem. W Turynie także są tego świadomi, mimo że zdarzały mu się pojedyncze, acz spektakularne wpadki.

To, że trafił w ogóle do “Starej Damy”, zawdzięcza owocnemu wypożyczeniu do Romy, gdzie na ławkę posadził aktualną gwiazdę bramkarską Liverpoolu, Alissona. Gdy był w Arsenalu, o grę rywalizował z… Fabiańskim, który tę rywalizację ze “Szczeną” przegrał.

Kluby Szczęsnego: Legia Warszawa, Arsenal, Brentford (wyp.), Roma (wyp.), Juventus

Sukcesy Szczęsnego (wybrane): 3x mistrzostwo Włoch, 2x Puchar Włoch, 2x Puchar Anglii

2. Piotr ZIELIŃSKI

Może w kadrze wielokrotnie nie grał tak, jak oczekiwano, ale fakty są takie, że obecnie “biało-czerwoni” nie mają drugiego tak wyszkolonego zawodnika, jak Piotr Zieliński. Nawet jeśli nie jest liderem, często daje więcej niż pozostali pomocnicy. Z każdym rokiem jest starszy i to doświadczenie robi się w kadrze coraz bardziej widoczne.

Piłki nauczyła go Italia. Wyjechał do niej jako nastolatek, nie mając nawet okazji, aby zadebiutować w polskiej Ekstraklasie. Może to i dobrze, bo dzięki temu zebrał szlify w jednej z najlepszych taktycznie lig świata. W Napoli stał się jednym z najciekawszych ofensywnych pomocników Europy, choć nigdy nie był w stanie przeskoczyć na poziom wyżej.

Kluby ZIelińskiego: Zagłębie Lubin, Udinese, Empoli (wyp.), Napoli

Sukcesy Zielińskiego: 1x Puchar Włoch

1. Robert LEWANDOWSKI

Polski fenomen, który nieprędko zostanie pobity. Ma na koncie najwięcej meczów i najwięcej goli w reprezentacji i w każdym meczu potrafi dać zespołowi “coś ekstra”. Nie przeszkadza mu nawet to, że absolutnie każdy przeciwnik zdaje sobie sprawę z tego, że to właśnie on jest w Polsce najlepszy.

W piłce klubowej wypłynął w Borussii Dortmund, skąd wyciągnął go Bayern. Tam przez lata bił kolejne rekordy, wielokrotnie prześcigając w różnych osiągnięciach niemieckiego “Bombera” – Gerda Muellera. Jest drugim najlepszym strzelcem w historii Bundesligi i Bayernu Monachium. Teraz został pierwszym Polakiem w historii Barcelony.

Kluby Lewandowskiego: Znicz Pruszków, Lech Poznań, Borussia Dortmund, Bayern Monachium, Barcelona

Sukcesy Lewandowskiego (wybrane): 10x mistrzostwo Niemiec, 4x Puchar Niemiec, 6x Superpuchar Niemiec, 1x Liga Mistrzów, 7x król strzelców Bundesligi, 2x piłkarz roku FIFA

Mogą być kluczowi na mundialu…

Poza stałymi bywalcami reprezentacyjnych zgrupowań, którzy od lat ubierają biało-czerwone barwy, warto zwrócić uwagę na mniej oczywiste postacie, mogące się wyróżnić w Katarze. Jak wiadomo, kadra od lat ma problem z obsadą pozycji lewego obrońcy czy też wahadłowego. Możliwe, że problem ten rozwiąże Nicola Zalewski, który przebojem wdarł się do drużyny Romy. 

Podobnie może być z Jakubem Kamińskim. Nie wiadomo co prawda, jak będzie radził sobie w nowym klubie, w Wolfsburgu, ale wielokrotnie udowadniał, że ma papiery na wielkie granie. Wszyscy oczekują też, aż pełnię ofensywnego potencjału pokaże Sebastian Szymański. Natomiast w ataku regularnie dobre występy notują Karol Świderski i Adam Buksa.

Najlepsi piłkarze w historii reprezentacji Polski

Reprezentacja Polski na arenie międzynarodowej funkcjonuje od 101 lat. Przez ten czas objawiło się w niej wielu piłkarzy, którzy zapracowali sobie na miana wybitnych. Oto kilku z nich:

  • Ernest WILIMOWSKI, lewy łącznik – 22 gole w 21 meczach w latach 1934-39
  • Grzegorz LATO, napastnik – 45 goli w 100 meczach w latach 1971-84
  • Kazimierz DEYNA, ofensywny pomocnik – 41 goli w 97 meczach w latach 1968-78
  • Władysław ŻMUDA, obrońca – 2 gole w 91 meczach w latach 1973-86
  • Zbigniew BONIEK, ofensywny pomocnik – 24 gole w 80 meczach w latach 1976-88
  • Włodzimierz LUBAŃSKI, napastnik – 48 goli w 75 meczach w latach 1963-80
  • Jakub BŁASZCZYKOWSKI, skrzydłowy – 21 goli w 108 meczach w latach 2006-19
  • Michał ŻEWŁAKOW, obrońca – 3 gole w 102 meczach w latach 1999-2011

Wszelkie prawa zastrzeżone najlepsipilkarze.pl.