Skip to content Skip to footer

Mistrzowie Europy w piłce nożnej. Niemcy i Hiszpania z największą liczbą złotych medali

Turnieje Euro należą do jednych z najważniejszych imprez w piłkarskim kalendarzu. Prestiżem ustępują tylko mundialowi. Kto zdobywał złote medale na mistrzostwach Europy?

Zwycięzcy i finaliści Euro

Do tej pory rozegrano 17. finałów piłkarskich mistrzostw Europy. Pierwszy turniej odbył się w 1960 roku we Francji i premierowym mistrzem została reprezentacja ZSRR. Od tamtego momentu, cyklicznie co cztery lata rozgrywany jest turniej o tytuł najlepszej drużyny Starego Kontynentu.

2020 (21) Włochy – Anglia 1:1 (k 3:2) Kilka gospodarzy

Najwięcej złotych medali w Mistrzostwach Europy zdobyli piłkarze Niemiec i Hiszpanii, którzy trzykrotnie sięgali po złote krążki kontynentalnych mistrzostw. Dwukrotnie tytuł zdobyli Włosi, którzy są aktualnym mistrzem Europy w piłce nożnej.

Złoto na swoim koncie mają też ZSRR, Czechosłowacja, Portugalia, Holandia, Dania i Grecja.

Aktualni mistrzowie Europy w piłce nożnej

W wielkim finale mistrzostw Europy 2020 spotkały się drużyny Włoch oraz Anglii. Obie w pełni zasłużenie awansowały do wielkiego finału, bowiem prezentowały najlepszy poziom spośród wszystkich uczestników turnieju. Anglicy mieli przewagę w postaci własnej publiczności. Mistrzostw w 2021 roku były rozgrywane w kilkunastu krajach i już wcześniej ustalono, że wielki finał imprezy odbędzie się na legendarnym stadionie Wembley w Londynie.

Już w 2. minucie finałowego starcia Anglia objęła prowadzenie po trafieniu Luka Shawa. Włosi w przekroju całego spotkania mieli zauważalną przewagę, jednak dopiero w 67. minucie Leonardo Bonucci doprowadził do wyrównania wyniku spotkania. Podstawowy czas gry nie przyniósł rozstrzygnięcia i niezbędna była dogrywka. Po dodatkowych trzydziestu minutach mistrz Europy również nie został wyłoniony, przez co arbiter meczu zaprosił drużyny do konkursu jedenastek.

Tam lepsi okazali się Włosi, którzy wygrali 3:2. Kluczową rolę w zespole Italii odegrał Gianluigi Donnarumma, który obronił decydujące karne Anglików i dał swojej reprezentacji długo wyczekiwane mistrzostwo Europy.

Polska na mistrzostwach Europy w piłce nożnej

Reprezentacja Polski w latach 1960-2004 nie potrafiła zakwalifikować się do finałowego turnieju Mistrzostw Europy. Za każdym razem biało-czerwoni brali udział w etapie kwalifikacji, jednak nie zdarzyło się, aby polscy piłkarze zdołali wywalczyć miejsce w fazie grupowej. Impas został przełamany dopiero w 2007 roku, kiedy to reprezentacja Polski pod wodzą Leo Beenhakkera w ładnym stylu awansowała na Euro 2008. Gwiazdą zespołu był wówczas Euzebiusz Smolarek, który stał się głównym strzelcem drużyny i trafiał do siatki w legendarnym już meczu przeciwko Portugalii, który zakończył się wynikiem 2:1.

Niestety sam turniej był kompletnie nieudany dla zawodników znad Wisły. W swoim debiutanckim meczu na Euro nasza reprezentacja poległa w starciu z Niemcami. Dwa gole drużynie przeciwnej zdobył Lukas Podolski. W drugim starciu było już nieco lepiej i Roger Guerreiro jako pierwszy, polski zawodnik wpisał się na listę strzelców w trakcie finałów mistrzostw Europy. Zwycięstwa nie udało się jednak dowieźć do końca. W 93. Minucie Austria otrzymała wówczas kontrowersyjny rzut karny i gospodarze turnieju zdołali doprowadzić do remisu. W ostatnim meczu fazy grupowej Polska przegrała z Chorwacją 0:1 i odpadła z mistrzostw.

W 2012 roku mistrzostwa odbywały się na polskich i ukraińskich stadionach. Zgodnie z zasadami, gospodarz ma zagwarantowany udział w fazie grupowej, dzięki czemu Polacy nie brali udziału w turnieju eliminacyjnym i z urzędu byli dopisani do grupy A. W Polsce zapanowało piłkarskie święto i wszyscy byli pochłonięci piłkarskimi emocjami. Niestety piłkarze pod wodzą Franciszka Smudy nie zaprezentowali się dobrze. Na inauguracyjny mecz mistrzostw nasi zawodnicy zremisowali z Grecją 1:1. Pierwszego gola w tym meczu zdobył Robert Lewandowski, jednak później przeciwnicy zdołali doprowadzić do remisu. Czerwoną kartkę otrzymał wówczas Wojciech Szczęsny i sprokurował rzut karny dla Greków, jedenastkę obronił wówczas Przemysław Tytoń. Później zremisowaliśmy z Rosją 1:1 i na zakończenie przegraliśmy z Czechami. Polska drużyna poległa i podobnie jak cztery lata wcześniej odpadła z turnieju.

Mistrzostwa Europy w 2016 roku na zawsze zapiszą się w historii polskiego futbolu. Już w pierwszym meczu polska drużyna pokonała Irlandię Północną 1:0 po trafieniu Arkadiusza Milika. W następnej kolejce zremisowaliśmy bezbramkowo z Niemcami i kilka dni później wygraliśmy z Ukrainą 1:0, dzięki czemu po raz pierwszy w historii biało-czerwoni awansowali do fazy pucharowej mistrzostw. W 1/8 finału Polacy mierzyli się z Austrią. Prowadzenie naszej drużynie dał Jakub Błaszczykowski, jednak w ostatniej fazie meczu Xherdan Shaqiri wyrównał wynik meczu po niesamowitym uderzeniu przewrotką. Dogrywka nie przyniosła ze sobą rozstrzygnięcia i niezbędne były rzuty karne. Tam górą okazali się polscy zawodnicy, którzy wygrali po końcowej jedenastce Grzegorza Krychowiaka.

Początek ćwierćfinału przeciwko Portugalii układał się po myśli Polaków, którzy już kilka minut po rozpoczęciu spotkania objęli prowadzenie po golu autorstwa Roberta Lewandowskiego. Jeszcze w pierwszej połowie meczu Renato Sanches uderzeniem z dystansu doprowadził do wyrównania. Mecz ponownie zakończył się remisem i znów dogrywka nie wyłoniła zwycięzcy. W rzutach karnych nie mieliśmy już tyle szczęścia co we wcześniejszej fazie. Łukasz Fabiański nie obronił żadnej jedenastki, natomiast swoją próbę zmarnował Jakub Błaszczykowski. Ostatecznie do Portugalczycy awansowali do półfinału i ostatecznie sięgnęli po złoto.

Na mistrzostwach Europy w 2021 roku Polacy znów pokazali się z gorszej strony. Już na inaugurację biało-czerwoni ponieśli sensacyjną porażkę ze Słowacją 1:2, tracąc bramki po karygodnych błędach w defensywie. W drugim spotkaniu Polska zremisowała z Hiszpanią 1:1 i tutaj gra biało-czerwonych wyglądała znacznie lepiej niż w trakcie inauguracji. W ostatnim meczu drużyna Paulo Sousy przegrała ze Szwecją 3:2 i mimo zrywu Roberta Lewandowskiego, nie udało się zdobyć punktu na pożegnanie z mistrzostwami.