Skip to content Skip to footer

Najlepsi piłkarze w historii reprezentacji Anglii

Najlepsi piłkarze w historii reprezentacji Anglii

Anglia jest kolebką futbolu. To tam narodziła się piłka nożna i kilku jej piłkarzy na stałe zapisało się w historię światowego futbolu. Kto stanowi trzon najlepszych angielskich piłkarzy w historii?

Bobby Charlton (ur. 1937)

Przez zdecydowaną większość brytyjskich ekspertów Bobby Charlton jest uważany za największą legendę w historii wyspiarskiego futbolu. Trudno się z nimi nie zgodzić, bowiem osiągnięcia Charltona nawet 50 lat później robią ogromne wrażenie. Mistrz Świata z 1966, zdobywca Złotej Piłki i kilkukrotny mistrz Anglii z Manchesterem United, którego jest żywą legendą. Za swoje zasługi w 1994 roku królowa Elżbieta II nadała mu tytuł szlachecki. Charlton ma również swój pomnik przed Old Trafford – stadionem Manchesteru United.

David Beckham (ur. 1975)

Czołowa postać światowej piłki na przełomie XX i XXI wieku. Można z dużą dozą pewności stwierdzić, że Beckham jest jednym z najbardziej popularnych piłkarzy w historii futbolu. „Becks” nie zdobył żadnego znaczącego trofeum z reprezentacją Anglii, jednak w barwach „Synów Albionu” zagrał aż 115 razy, strzelił 17 goli i był wieloletnim kapitanem kadry. Najbardziej był znany z gry w barwach Manchesteru United, gdzie zyskał status ikony futbolu. Jest jednym z niewielu angielskich piłkarzy, którzy zrobili dużą karierę poza granicami Wysp. Po grze w Realu Madryt, PSG i Los Angeles Galaxy, Beckham zakończył karierę i zajmuje się Interem Miami, którego jest właścicielem.

Bobby Moore (ur. 1941, zm. 1993)

Moore uchodzi za jednego z najlepszych obrońców w historii futbolu. W angielskich kronikach piłkarskich zapisał się dzięki przysłowiowemu „murowaniu” dostępu do własnej bramki. Moore przez kilkanaście lat gry w barwach Anglii zagrał 108 razy i udało mu się nawet dwukrotnie trafić do siatki. Jest absolutną legendą West Ham. Dla londyńskich „Młotów” zagrał ponad 500 meczów. Po zakończeniu kariery próbował swoich sił w fachu trenerskim, jednak nie udało mu się przebić do czołówki. 

Gordon Banks (ur. 1937, zm. 2019)

Bramkarz złotej drużyny mistrzostw świata z 1966 roku, uważany też za najlepszego bramkarza w historii Anglii. W czasie mundialu dziennikarze The Times określali jego grę jako „niesamowitą” i twierdzili, że „Banks w bramce jest tak pewny jak nasze pieniądze w Banku Angielskim”. Jego znakiem stała się żółta bluza, w której zawsze rozgrywał swoje mecze. Na mistrzostwach świata w 1970 roku zjawiskowo wybronił uderzenie Pelego – obronę tę nazwaniu jako „paradę stulecia”. Do dzisiaj jego niesamowite parady są wzorem dla obecnych bramkarzy. 

Alan Shearer (ur. 1970)

Jeden z najlepszych i zarazem najskuteczniejszych napastników w angielskim futbolu. W barwach kadry narodowej rozegrał 63 mecze i trafił w nich 30 razy. W swojej karierze klubowej występował tylko w trzech zespołach, jednak w każdym z nich wniósł bardzo wiele i wystąpił w ponad 100 meczach. Najwięcej dokonał w Newcastle, gdzie w 303 meczach zdobył aż 148 goli. Trzykrotnie został królem strzelców Premier League w sezonach: 1994/1995, 1995/1996 oraz 1996/1997, ogólnie zdobył 283 bramki w 559 występach.

Frank Lampard (ur. 1978)

Lamparda nie trzeba nikomu przedstawiać, to jeden z najlepszych pomocników w XXI wieku i legenda Chelsea, dla której zagrał ponad 420 meczów. Lampard prowadził Chelsea do wszystkich, możliwych do zdobycia trofeów. Jest twarzą złotych lat „The Blues” pod kierownictwem Romana Abramowicza. Pomocnik zagrał również ponad 100 spotkań w reprezentacji Anglii i reprezentował kraj na najważniejszych imprezach piłkarskich, jednak razem z „Synami Albionu” nie zdobył żadnego trofeów. Po zakończeniu kariery został trenerem i szybko znalazł się w Premier League. Od 2022 roku odpowiada za wyniki Evertonu.

Gary Lineker (ur. 1960)

Uważany za jednego z najskuteczniejszych napastników w historii. Wystarczy spojrzeć na jego statystyki strzeleckie, aby zauważyć niesamowite umiejętności gry ofensywnej. Dla reprezentacji Anglii zagrał w 80 spotkaniach, zdobywając aż 48 goli. W swojej karierze reprezentował barwy Leicester, Evertonu, FC Barcelony, Tottenhamu oraz Nagoyi Campus. Co ciekawe, jest również uznawany za najbardziej „fair play” zawodnika. W trakcie blisko 20-letniej kariery nie otrzymał ani jednej żółtej kartki! 

Steven Gerrard (ur. 1980)

Najlepszy piłkarz w historii Liverpoolu. W „The Red” zagrał 504 mecze i przez dziesięć lat był kapitanem drużyny. Razem z Frankiem Lampardem tworzył świetnie współpracującą parę pomocników w drugiej linii reprezentacji Anglii. Gerrard w kadrze „Synów Albionu” zagrał w 114 meczach i dołożył do tego 21 bramek.

Wayne Rooney (ur. 1985)

Złote dziecko angielskiego futbolu na początku XXI wieku. Rooney błyskawicznie znalazł się w reprezentacji Anglii i stał się legendą tamtejszego futbolu. Jest najskuteczniejszym napastnikiem w historii reprezentacji, zdobył 53 gole w 120 występach i góruje w klasyfikacji wszech czasów „Synów Albionu”. Ponadto jest legendarną postacią Czerwonych Diabłów, dla których zdobywał arcyważne i piękne bramki. Uważany jest za jednego z najlepszych napastników w historii futbolu. Po zakończeniu kariery zawodnika próbuje wykorzystać swoje doświadczenie w fachu trenerskim. 

Paul Scholes (ur. 1974)

Kolejny zawodnik na tej liście z bogatą przeszłością w barwach Manchesteru United. Scholes jest uważany za jednego z najlepszych pomocników na świecie. Swoją uniwersalnością potrafił zrobić niesamowitą różnicę w środku pola. Umiał pomóc swoim kolegom w defensywie, dograć świetną piłkę do napastników lub samemu uderzyć z dalszej odległości i zdobyć fantastyczne bramki. W Manchesterze United zagrał równe 499 spotkań. 

Wszelkie prawa zastrzeżone najlepsipilkarze.pl.