Skip to content Skip to footer

Mistrzowie świata w piłce nożnej. Brazylia pięciokrotnym zwycięzcą mundialu!

Mistrzowie świata w piłce nożnej. Brazylia pięciokrotnym zwycięzcą mundialu!

Mistrzostwa świata są najbardziej prestiżowym turniejem w piłce nożnej. Turniej jest organizowany co cztery lata, jednak w 2022 roku schemat został zmieniony i zamiast pory letniej, mistrzostw odbędą się późną jesienią w Katarze. Kto zdobywał mistrzostwo mundiali? 

Zwycięzcy i finaliści Mundiali 

Do tej pory rozegrano 21. finałów piłkarskich mistrzostw świata. Pierwszy turniej odbył się w 1930 roku na urugwajskich stadionach. Cztery lata później mundial po raz pierwszy został rozegrany w Europie. Od 1938 do 1950 roku mistrzostwa nie były rozgrywane z powodu II Wojny Światowej. 

Rok Mecz Wynik meczu Gospodarz
1930 Urugwaj –Argentyna 4:2 Urugwaj
1934 Włochy – Czechosłowacja 2:1 Włochy
1938 Włochy – Węgry 4:2 Francja
1950 Urugwaj – Brazylia 2:1 Brazylia
1954 RFN – Węgry 3:2 Szwajcaria
1958 Brazylia – Szwecja 5:2 Szwecja
1962 Brazylia – Czechosłowacja 3:1 Chile
1966 Anglia – RFN 4:2 Wielka Brytania
1970 Brazylia – Włochy 4:1 Meksyk
1974 RFN – Holandia 2:1 RFN
1978 Argentyna – Holandia 3:1 Argentyna
1982 Włochy – RFN 3:1 Hiszpania
1986 Argentyna– RFN 3:2 Meksyk
1990 RFN – Argentyna 1:0 Włochy
1994 Brazylia – Włochy 0:0 (k 3:2) Stany Zjednoczone
1998 Francja – Brazylia 3:0 Francja
2002 Brazylia – Niemcy 2:0 Japonia
2006 Włochy – Francja 1:1 (k 5:3) Niemcy
2010 Hiszpania – Holandia 1:0 RPA
2014 Niemcy – Argentyna 1:0 Brazylia
2018 Francja – Chorwacja 4:2 Rosja

Najbardziej utytułowaną drużyną w historii mistrzostw świata są Brazylijczycy, którzy od 1930 roku zdobyli aż 5 złotych medali. W latach 1994-2002 Canarinhos trzykrotnie z rzędu meldowali się w wielkim finale mistrzostw. 

Po cztery mistrzostwa mają na swoim koncie Niemcy oraz Włochy. Dwukrotnie złoty medal zdobyły reprezentacje Argentyny, Francji i Urugwaju.

Aktualni mistrzowie świata w piłce nożnej

Francuzi już od początku byli brani za faworyta do zdobycia złotego medalu mistrzostw świata. Ich obecność w wielkim finale nie była żadnym zaskoczeniem. Z kolei gra Chorwatów w ostatnim meczu Mistrzostw Świata 2018 była niemałą niespodzianką. Wówczas Trójkolorowi byli zdecydowanym pretendentem do zdobycia tytułu, choć nikt nie skreślał walecznej drużyny z Bałkanów.

Chorwacja bardzo dzielnie walczyła z drużyną Francji. Piłkarze Didiera Deschampsa już w 18. minucie meczu trafili do siatki, jednak prowadzili raptem 10 minut. Ivan Perisić błysnął świetnym uderzeniem i doprowadził do wyrównania. Jeszcze w pierwszej części spotkania Antoine Griezmann wykorzystał rzut karny i Francja ponownie była na prowadzeniu.

W drugiej części spotkania Paul Pogba oraz Kylian Mbappe dobili Chorwatów i na tablicy wyników na stadionie Łużniki pojawił się wynik 4:1. W 69. Minucie Mario Mandżukić trafił jeszcze kontaktowego gola, jednak to zbyt mało, aby Chorwaci mogli powalczyć z Francją, która ostatecznie sięgnęła po tytuł mistrza świata.

Francja po raz drugi zdobyła złoty medal na mundialu. Wcześniej zdobyła tytuł w 1998 roku. W 2006 roku zdobyła srebrny medal, przegrywając w pamiętnym finale z Włochami. W 1958 i 1986 roku wygrali „mały finał” i na szyjach Francuzów zawisł brązowy medal.

Polska w mistrzostwach świata w piłce nożnej

Reprezentacja Polski po raz pierwszy na mistrzostwach świata zagrała w 1938 roku we Francji. Biało-Czerwoni doszli do fazy 1/8 finału, wówczas przegrali z reprezentacją Brazylii po szalonym spotkaniu, które zakończyło się dopiero po dogrywce. Canarinhos pokonali Polaków 6:5 i awansowali do ćwierćfinału imprezy. Wówczas polscy zawodnicy musieli zadowolić się miejscem 9-15. Gwiazdą polskiej drużyny był wówczas Ernest Wilimowski. Legenda polskiego futbolu zdobyła w trakcie tych mistrzostw aż cztery gole, będąc głównym strzelcem drużyny. Jedno trafienie dorzucił Fryderyk Scherfke, jednak to Wilimowski był główną armatą polskiej kadry. 

Od tamtego czasu na polską kadrę w mistrzostwa świata trzeba było czekać niemal 30 lat. Reprezentacja Polski zagrała na mundialu w RFN w 1974 i rok ten na stałe zapisze się w historii polskiego futbolu. Drużyna pod wodzą Kazimierza Górskiego zdobyła historyczny, brązowy medal mistrzostw świata. W półfinale turnieju polscy zawodnicy przegrali z RFN 0:1, jednak w małym finale pokonali Brazylię 1:0 i dzięki temu na ich szyjach zawisł brązowy medal mistrzostw. Do kart historii mistrzostw wpisał się Grzegorz Lato, który zdobył łącznie 7 goli i jako jedyny Polak w historii został królem strzelców turnieju. Trzy gole zdobył Kazimierz Deyna, który był uważany wówczas za jednego z najlepszych piłkarzy na całym świecie. 

Cztery lata później polska drużyna nie zdołała powtórzyć tego sukcesu, jednak zaprezentowała się z całkiem niezłej strony na argentyńskich boiskach. Wówczas selekcjonerem polskiej kadry był Jacek Gmoch i drużyna pod jego wodzą dotarła do II rundy mistrzostw, co w teorii przekłada się na pozycje 5.-8. Brazylijczycy wzięli rewanż za mecz o brązowy medal w poprzednim mundialu i tym razem wyeliminowali Polaków, pokonując ich w II rundzie aż 3:1. Po dwa gole w trakcie tych mistrzostw zdobyli Zbigniew Boniek oraz Grzegorz Lato, który nieprzerwanie był jednym z najskuteczniejszych zawodników polskiej kadry.

W 1982 roku na mundialu w Hiszpanii polska drużyna po raz kolejny pokazała się z fantastycznej strony i znów dotarła do półfinałów. Po słabszym początku i bezbramkowych remisach z Włochami i Kamerunem, Polacy znacząco pokonali Peru, Belgię i ZSRR. W półfinale polegli jednak z włoską drużyną i mimo, że mieli finał na wyciągnięcie ręki, ponownie nie udało im się awansować do decydującego spotkania o tytuł mistrzowski. W “małym” finale biało-czerwoni pod batutą Antoniego Piechniczka wygrali 3:2 z Francją i po raz drugi w historii zdobyli brązowy medal mistrzostw. Najskuteczniejszym zawodnikiem polskiej drużyny został Zbigniew Boniek, który w trakcie mistrzostwo zdobył 4 gole. 

W 1986 roku w Meksyku polska drużyna zagrała bardzo słabo. Po całkiem obiecującym początku, remisie z Maroko i wygraną w Portugalii, nasza drużyna narodowa została dotkliwie rozbita przez Anglię 0:3 i Brazylię 0:4. Jedynego gola dla biało-czerwonych zdobył Włodzimierz Smolarek. Biało-czerwoni pożegnali się z turniejem już na etapie 1/8 finału, nie odgrywając w nim żadnej, znaczącej roli.

W polskim futbolu znów nastała nostalgia i przez lata 90. biało-czerwoni nie zdołali awansować na finały mistrzostw świata. Dopiero w 2002 roku kadra pod wodzą Jerzego Engela zdobyła przepustkę do fazy grupowej mistrzostw w Korei i Japonii. Gwiazdą tamtej drużyny był Emmanuel Olisadebe, który by jednym w głównych architektów awansu Polaków na te mistrzostwa. Występ biało-czerwonych na tamtym mundialu spotkał się z niesamowitym wydźwiękiem i balon oczekiwał napompowano do niesamowitych rozmiarów. Huk, gdy pękał, był jeszcze większy. Piłkarze Engela ponieśli sromotne klęski z Koreą Południową i Portugalią, wygrali jednak na pożegnanie z drużyną USA.

Cztery lata później było podobnie. Oczekiwanie były ciut bardziej ostudzone, choć i tak spodziewano się, że Polacy przynajmniej wyjdą z grupy. Nieoczekiwana porażka z Ekwadorem na inaugurację i później klęska z Niemcami przekreśliła ten plan. Polska drużyna wygrała ostatni mecz „o honor” z Kostaryką 2:1. Dwa gole zdobył obrońca, Bartosz Bosacki.

W 2010 i 2014 roku polska drużyna nie awansowała do finałów mistrzostw. Sztuka ta udała się dopiero w 2018 roku. Zespół pod wodzą Adama Nawałki miał za sobą bardzo udany start w mistrzostwach Europy i apetyty przed mundialem były bardzo duże. Niestety znów nie udało się nawet wyjść z grupy. Jak w ostatnich występach, Polacy przegrali dwa pierwsze mecze i pogrzebali szanse na awans do fazy pucharowej. Na otarcie łez pokonaliśmy Japonię 1:0.

Reprezentacji Polski udało się awansować na mistrzostwa świata w 2022 roku, które odbędą się w Katarze. Biało-czerwoni zagrają w grupie z Argentyną, Meksykiem i Arabią Saudyjską. 

Wszelkie prawa zastrzeżone najlepsipilkarze.pl.