Skip to content Skip to footer

Najlepsi strzelcy reprezentacji Polski. Na czele żywa legenda!

Najlepsi strzelcy reprezentacji Polski. Na czele żywa legenda!

Sensem istnienia każdej reprezentacji są ci, którzy strzelają dla niej gole. Choć Polska nie zawsze znajdowała się wśród najlepszych drużyn Europy, prawie zawsze w jej szeregach występowali znakomici napastnicy. Kto zdobył dla biało-czerwonych najwięcej bramek w historii? Ile ich było?

Zawodnicy, którzy strzelili najwięcej goli dla reprezentacji Polski

9. Ernest WILIMOWSKI, Jakub BŁASZCZYKOWSKI – 21 goli

Obu tych piłkarzy różni tak naprawdę wszystko. Wilimowski zadebiutował w kadrze ponad 70 lat wcześniej niż Błaszczykowski, w dodatku zagrał w niej… aż 5 razy mniej spotkań. Legendarny snajper Ruchu Chorzów z białym orłem na piersi wystąpił bowiem 22 razy, podczas gdy “Błaszczu” jest w tym zestawieniu drugim najlepszym graczem i ma na swoim koncie 108 występów. 

Oprócz tego urodzony w Katowicach piłkarz był napastnikiem, podczas gdy pochodzący spod Częstochowy Kuba to skrzydłowy. Jak wiadomo, Błaszczykowski nadal gra w piłkę, jest graczem i działaczem Wisły Kraków, ale w reprezentacji już go więcej nie zobaczymy. 

8. Zbigniew BONIEK – 24 gole

Kolejny skrzydłowy, który swoimi trafieniami walnie przyczynił się do tego, że Polska awansowała na mistrzostwa świata w 1982 roku i zdobyła tam brązowy medal. Boniek był wówczas gwiazdą zespołu i zdobył wtedy 4 swoje bramki, w tym pamiętnego hat-tricka przeciwko Belgii. Słynął z dynamiki i bardzo dobrego wyszkolenia technicznego, dzięki czemu bardzo często zyskiwał na boisku przestrzeń, wykorzystując ją potem do strzelania goli.

7. Gerard CIEŚLIK – 27 goli

Legenda reprezentacji lat powojennych. Gwiazdor Ruchu Chorzów zaczął grę w kadrze w 1947 roku, gdy Polska dopiero wchodziła w system rządów komunistycznych. W biało-czerwonych barwach był swego czasu liderem i przez 8 lat nosił na ramieniu opaskę kapitana. Otrzymał ją w wieku 23 lat, stając się tym samym najmłodszym w historii reprezentacji. Cieślik razem z kadrą wziął udział w jednej dużej imprezie – Igrzyskach Olimpijskich w Helsinkach w 1952 roku, gdzie drużyna nie spisała się zbyt dobrze.

6. Andrzej SZARMACH – 32 gole

Dwukrotny brązowy medalista mistrzostw świata oraz srebrny medalista Igrzysk Olimpijskich z 1976 roku. Słynął nie tylko z sumiastego wąsa pod nosem, ale także z fantastycznej gry głową. Do teraz wielokrotnie wspomina się jego gole zdobywane po uderzeniach z powietrza i porównuje do niego napastników obecnego pokolenia. Na mundialu w 1974 roku został wicekrólem strzelców (za Grzegorzem Lato) z 5 trafieniami na koncie. Jest to rzecz paradoksalna, bo pierwotnie na ten turniej… miał w ogóle nie jechać. Skorzystał jednak z kontuzji Włodzimierza Lubańskiego.

5. Ernest POHL – 39 goli

Urodzony w dzisiejszej Rudzie Śląskiej legendarny napastnik Górnika Zabrze. To jego imię nosi arena przy ulicy Roosevelta, przy której występują dziś 14-krotni mistrzowie kraju. Pohl jest zresztą najskuteczniejszym strzelcem w historii Ekstraklasy, a umiejętności te dały się we znaki także w kadrze. Goli mógł co prawda strzelić więcej, ale po meczu z Czechosłowacją w 1962 roku Pohl mimo zakazu… wypił do kolacji piwo. W efekcie tego przez blisko dwa lata nie otrzymywał powoływań, choć pierwotnie był zawieszony tylko na 3 miesiące.

4. Kazimierz DEYNA – 41 goli

Polski czarodziej na pozycji ofensywnego pomocnika. Absolutny lider kadry za kadencji Kazimierza Górskiego i człowiek, który w historii polskiej piłki wyróżniał się wybitnym wyszkoleniem technicznym i zmysłem gry. Miał wielki udział w zdobyciu brązowego medalu na mundialu w 1974, a także złota na Igrzyskach w 1972. Jego bramki pomogły kadrze dotrzeć do finału, gdzie Deyna strzelił oba gole reprezentacji Węgier.

3. Grzegorz LATO – 45 goli

W kadrze strzelił tylko jednego hat-tricka, ale swoją regularnością w latach 1974-75 imponował. To właśnie wtedy Lato zdobył 19 ze swoich bramek i wtedy dokonał rzeczy, której nie dokonał do tej pory już żaden Polak – został królem strzelców wielkiego turnieju. Na mistrzostwach świata w 1974 roku do siatki trafił 7 razy, z czego raz w meczu o 3. miejsce z Brazylią, wygranym przez biało-czerwonych 1:0.

2. Włodzimierz LUBAŃSKI – 48 goli

Gdyby nie problemy zdrowotne, piłkarz ten na pewno miałby na koncie dużo więcej goli. Lubański pierwszą bramkę dla reprezentacji zdobył mając dokładnie 16 lat i 188 dni, a było to w jego debiutanckim spotkaniu z Norwegią, wygranym przez Polskę 9:0. W kadrze imponował wyczynami strzeleckimi. Do siatki w jednym meczu potrafił trafić 5 razy (Luksemburg), 4 razy (Finlandia) oraz 3 razy (Turcja x2, Maroko). Przez lata pozostawał niedościgniony w strzeleckiej klasyfikacji biało-czerwonych.

1. Robert LEWANDOWSKI – 76 goli

Absolutny fenomen, jeśli chodzi o reprezentację Polski. Wiadomo, że gra w innych czasach niż np. Wilimowski. Nigdy się nie dowiemy, co by było, gdyby legendary “Ezi” występował w dzisiejszym futbolu. Fakty są jednak takie, że Lewandowski wyciska swoją karierę jak cytrynę. Bije kolejne rekordy strzeleckie zarówno w klubie, jak i w reprezentacji. Pozostaje jedynym piłkarzem z TOP 10, który może jeszcze powiększyć swój dorobek. 

Jako jedyny Polak był najlepszym strzelcem w eliminacjach do Euro i mundialu. Dwukrotnie wyrównał rekord Grzegorza Laty w liczbie bramek zdobytych dla kadry w jednym roku kalendarzowym. Wykorzystał także najwięcej rzutów karnych. Ponadto zagrał w reprezentacji najwięcej spotkań i najczęściej zakładał opaskę kapitańską. Żywa legenda!

Najskuteczniejsi polscy strzelcy

Nie wszystkim reprezentantom dane było żyć w spokojnych czasach, w których mogli skupiać się tylko i wyłącznie na futtbolu. Liczniki występów u niektórych zatrzymały się na niedużej liczbie meczów, co wynikało czy to z wojny, czy z organizacji rozgrywek, czy z kontuzji. Którzy więc wykazali się najlepszą skutecznością, porównując liczbę goli do liczby rozegranych spotkań?

  1. Ernest WILIMOWSKI – 21 goli w 22 meczach. Średnia 0,96 trafienia
  2. Ernest POHL – 39 goli w 46 meczach. Średnia 0,85 
  3. Wawrzyniec STALIŃSKI – 11 goli w 13 meczach. Średnia 0,84
  4. Józef NAWROT – 16 goli w 19 meczach. Średnia 0,84
  5. Leonard PIĄTEK (lub PIONTEK) – 11 goli w 17 meczach. Średnia 0,64
  6. Włodzimierz LUBAŃSKI – 48 goli w 75 meczach. Średnia 0,64
  7. Gerard CIEŚLIK – 27 goli w 45 meczach. Średnia 0,60
  8. Robert LEWANDOWSKI – 76 goli w 132 meczach. Średnia 0,58
  9. Andrzej SZARMACH – 32 gole w 61 meczach. Średnia 0,52
  10. Marek LEŚNIAK – 10 goli w 20 meczach. Średnia 0,50

*Co najmniej 10 goli

Wszelkie prawa zastrzeżone najlepsipilkarze.pl.